image/cache/catalog/hand-drawn-flat-autumn-illustration_23-2149104803-150x150.jpg

Zuhanásgátlók

Zuhanásgátlók

A leesés elleni védőeszközöket három kategóriába soroljuk:

  • Munkahelyzet beállító deréköv: a dolgozó mozgásterét beállító, korlátozó megoldás, mellyel megelőzhetjük a leesést, mivel annak lehetőségétől távol tartjuk a dolgozót.

            Felhasználási terület: tetőn történő munkavégzés, járműveken történő munkavégzés és még sok más munkakörnyezet

  • Testhevederek: magasban végzett munkákhoz alkalmazott megoldás. Zuhanásgátló eszközt csak a magasban való munkavégzésre kiképzett, gyakorlattal rendelkező személy használhat.  

            Felhasználási terület: magasban végzett ipari feladatok

  • Zuhanásgátló rendszerek: leesés előzetes megakadályozása, biztonságos csatlakozás a rögzítési ponthoz. Bekövetkezett zuhanás minél rövidebb távon, minél kisebb energiaátadással (megtartási rántás max. 6 kN) történő megállítása. Zuhanás után a bajbajutott megfelelő testhelyzetben tartása a mentésig. Magasban történő munkavégzés esetén szükség szerint alkalmazható mentési tervet kell készíteni.

            Felhasználási terület: szélerőművek szerelése, karbantartása; toronydarus munkavégzés

 

A leesés elleni védelem alapelvei:

Elkerülés elve: mérlegelni kell minden olyan alternatív megoldást, mellyel elkerülhető a magasban történő munkavégzés.

Megelőzés: amennyiben a feladat nem kerülhető el, alkalmazzon minden lehetséges megelőző intézkedést a leesés elleni rendszer kialakításánál.

Csillapítás: olyan körülmények között, ahol a leesés veszélyét nem lehet megakadályozni, használjon hálót vagy más leesést csillapító berendezést a megfelelően kidolgozott munkahelyzet beállítás és a leesés elleni rendszer használata mellett.

A zuhanásgátló védőeszközökre vonatkozó szabványok:

Testhevederek

EN361:2002

Személyi védőeszközök magasból való lezuhanás megelőzésére. Teljes testhevederzet.

A szabvány igazolja, hogy a hevederzet megfelelt a zuhanásteszten, mely során egy 100 kg-os súllyal szimulálták a veszélyes helyzetet. Ez megmutatja, hogyan viselkedik a hevederzet.

 

EN358:2000

Személyi védőeszközök munkahelyzetekhez és magasból való lezuhanás megelőzésére. Övek a munkahelyzet beállítására, fékezésére és rögzítésére.

A szabvány igazolja, hogy a munkahelyzet beállító öv és a rögzítő kötelek megfeleltek a statikus terheléses vizsgálaton, több mint 3 percig a terhelés elengedése nélkül.

 

Zuhanás gátlók

EN360:2002

Személyi védőeszközök magasból való lezuhanás megelőzésére. Visszahúzható típusú lezuhanás gátlók.

A szabvány a visszahúzható típusú lezuhanás gátlókra vonatkozó előírásokat tartalmazza. A berendezésbe energiaelnyelő elem is beépíthető.

 

Kötélzetek

EN 354:2010

Személyi védőeszközök magasból való lezuhanás megelőzésére. Rögzítő kötelek.

A szabvány igazolja, hogy a rögzítő kötél megfelelt a zuhanási vizsgálaton. A terhelést megtartotta, sérülést nem okozott.

 

EN355:2002

Energiaelnyelők

Energiaelnyelők, zuhanás megállító rendszerek összetevője, ami garantálja teljes biztonsággal a magasból való esés megállítását, csökkentve a sokk okozta ütődést.

 

Csatlakozók/Zuhanás gátló

EN362:2004

Személyi védőeszközök magasból való lezuhanás megelőzésére. Csatlakozók.

A szabvány igazolja, hogy a választék minden csatlakozó eleme megfelelt a szabvány által meghatározott terhelési teszten.

 

EN 353-2:2002

Személyi védőeszköz magasból való lezuhanás megelőzésére.

2. r:ész: Hajlékony rögzített vezetéken alkalmazott, vezérelt típusú lezuhanás gátlók.

 

EN1891:1998

Személyi védőeszközök magasból való lezuhanás megelőzésére. Kis nyúlású védőköpennyel ellátott kötél.

Személyi védőeszközök magasból való lezuhanás megelőzésére. Kis nyúlású védőköpennyel ellátott kötélzetekre vonatkozó előírások.

 

 

Címkék: